تشخیص سرطان

آیا پزشک سرطان را می تواند در مراحل اولیه تشخیص دهد؟

راههای تشخیص و مراحل تشخیص سرطان چگونه است؟

به منظور اطلاع یافتن در مورد تشخیص سرطان و مراحل آن بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید تا اطلاعات لازم را کسب کنید.

تشخیص سرطان در مراحل اولیه فرصت مناسبی است برای درمان های زودهنگام . با در نظر داشتن این موضوع، باید با پزشک یا انکولوژیست خود صحبت کنید که و نتیجه بگیرید که چه نوع غربالگری سرطان ممکن است برای بیمار مفید واقع شود.

مطالعات نشان داده است که آزمایش های غربالگری در چند نوع سرطان می تواند در تشخیص سرطان زود هنگام جان بیمار را نجات دهد. اما برای سرطان های دیگر، آزمایش های غربالگری توصیه نمی شود و ممکن است که انکولوژیست آزمایش های دیگر را برای بیمار تجویز نماید. انواع سازمان های پزشکی و گروه های حمایت کننده توصیه و دستورالعمل های غربالگری سرطان را ارائه می دهند. بهتر است که دستورالعمل های مختلف را با دکتر و یا انکولوژیست معالج خود بررسی کنید.

تشخیص سرطان

انواع تشخیص سرطان کدام است؟

پزشک ممکن است از یک یا چند روش برای تشخیص سرطان استفاده کند، عبارتند از:

معاینه بدنی و فیزیکی: پزشک ممکن است قسمت هایی از بدن بیمار را برای توده هایی که ممکن است تومور را نشان دهند لمس کند. در طول یک معاینه فیزیکی، ممکن است بیمار در معرض ناهنجاری ها، مانند تغییرات دررنگ پوست یا بزرگ شدن یک عضو و… را نشان دهد که بیانگر سرطان باشد.

تست های آزمایشگاهی: تست های آزمایشگاهی، مانند آزمایش ادرار و خون، ممکن است به پزشک کمک کند که اختلالاتی را که ممکن است ناشی از سرطان باشد را شناسایی کند. به عنوان مثال، در افراد مبتلا به لوسمی، یک آزمایش خون معمولی و روتین به نام شمارش کامل خون برای بررسی نوع سلول های سفید خون صورت گیرد.

آزمایشات تصویربرداری: این پروسه اجازه می دهد که دکتر استخوان ها و اندام های داخلی بیمار را به روش غیر منفعل بررسی کند. آزمایشات تصویربرداری که در تشخیص سرطان مورد استفاده قرار می گیرند ممکن است شامل اسکن کامپیوتری (CT)، اسکن استخوان، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، اسکن توزیع پوزیترون (PET)، سونوگرافی و اشعه ایکس، و غیره باشد.

بیوپسی : در طی بیوپسی، پزشک نمونه ای از سلول ها را برای آزمایش در آزمایشگاه جمع آوری می کند. روش های متعددی برای جمع آوری نمونه وجود دارد. انتخاب روش  جمع آوری بیوپسی به نوع سرطان و محل و موقعیت آن بستگی دارد. در اغلب موارد، بیوپسی تنها راه قطعی تشخیص سرطان است.

در آزمایشگاه، پزشکان به بررسی نمونه های سلولی  گرفته شده اقدام می کنند و نمونه را زیر میکروسکوپ بررسی می کنند. سلول های طبیعی به صورت یکنواخت و با اندازه های مشابه و سازمان منظمی ظاهر می شوند. اما سلول های سرطانی غیر منظم ، با اندازه های مختلف و بدون سازمان ظاهری در بدن نمایان می شوند.

مراحل سرطان

هنگامی که سرطان در بیماری تشخیص داده می شود، پزشک برای تعیین میزان (مرحله) سرطان اقداماتی را انجام می دهد. پزشک از مرحله سرطان برای تعیین گزینه های درمان و شانس درمان استفاده می کند.

آزمایشات و مراحل آزمایش ممکن است شامل تست های تصویربرداری مانند اسکن استخوان یا اشعه ایکس برای دیدن این که آیا سرطان به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است یا خیر را نیز اعمال می کنند.

مراحل سرطان به طور کلی با اعداد رومی – I تا IV،  و همچنین با اعداد بالاتر نشان  داده می شود. در برخی موارد، مرحله سرطان با استفاده از حروف یا کلمات نشان داده خواهد شد.

چکیده مطلب

امروزه با پیشرفت علم و گسترش تجهیزات پزشکی بسیاری از درمان های سرطان راحت شده است. گزینه های درمان بستگی به عوامل متعددی از قبیل نوع و مرحله سرطان، سلامت عمومی و ترجیحات  پذیرش خود بیمار را دارد. انکولوژیست و بیمار قبل از اقدام به درمان از میزان موفقیت، مزایا و معایب آن درمان با هم گفنگو و مشورت می کنند و بهترین و کم خطرترین گزینه ای درمان را انتخاب می نمایند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ای سرطان و درمان سرطان ها بهتر است به یک انکولوژیست باتجربه و حاذق مراجعه شود که ما در اینجا دکتر علیرضا احمدی را معرفی می نماییم. شماره مطب: ۷۱۰۶۲۵۰۰
برچسب گذاری توسط , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 1 =