درمان سرطان بیضه

سن ابتلا به سرطان بیضه چه زمانی می باشد؟
نوزادان پسر نیز به سرطان بیضه مبتلا می شوند؟
مهار سرطان بیضه به چه شکلی می باشد؟

ابتدا باید گفت که  مرحله بندی سرطان بیضه در سه بخش است . سرطان بیضه محدود به بیضه ها، سرطان بیضه به غدد لنفاوی که در شکم گسترش پیدا می کند. و سرطان بیضه به سایر ارگان های بدن تهاجم می کنند.

درمان سرطان بیضه در هر دو نوع سمینوما و NSGCT  جراحی و برداشت بیضه مبتلا می باشد؛ به این جراحی برداشت بیضه از کشاله ران می گویند. نیاز به درمان های بعدی به نوع و تشخیص سرطان، مرحله آن و پیش آگهی بستگی دارد. برای افزایش شانس درمان سرطان، معمولا از شیمی درمانی و رادیوتراپی همراه با جراحی استفاده می کنند.

برداشت بیضه از کشاله ران

این عمل برای تشخیص سرطان لازم است و اولین قدم درمانی محسوب می شود. در طول جراحی کل بیضه برداشته می شود تا از خطر پخش تومور داخل اسکروتوم جلوگیری شود. بعد از آن بافت بیضه زیر میکروسکوپ بررسی می شود.

شیمی درمانی

در ابتدا بعد از دادن تست های تشخیص سرطان به درمان سرطان بیضه پرداخته می شود که شامل: شیمی درمانی به استفاده از داروهایی گفته می شود که رشد سلول های سرطانی را متوقف یا کند می کنند. شیمی درمانی با تاثیر روی توانایی سلول هایی که رشد بالایی دارند (مثل سلول های سرطانی) مانع از تقسیم یا تولید آن ها می شود. چون بیشتر سلول های یک فرد بالغ رشد سریعی ندارند تحت تاثیر این درمان قرار نمی گیرند. هر چند سلول های مغز استخوان (جایی که سلول های خونی تولید می شود) فولیکول مو و پوشش دستگاه گوارشی در حال رشد هستند. عوارض جانبی داروهای شیمی درملنی به اثرات این داروها روی بافت های سالم بر می گردد. بیشتر داروها به صورت درون وریدی داده می شوند. این داروها معمولا روزانه مصرف نمی شوند، بلکه متناوبا به صورت دوره ای تجویز می شوند. یک دوره شیمی درمانی به زمانی که دارو داده می شود و زمانی که طول می کشد تا بدن بهبود پیدا کند گفته می شود. به عنوان مثال در یک رژیم معمول شیمی درمانی، یک ساعت برای تزریق درون وریدی چند داروی شیمی درمانی طول می کشد و این دارو هر سه هفته یک بار به بیمار تزریق می شود، این سه هفته یک دوره ای درمانی است. اگر این رژیم به مدت سه ماه تکرار شود، 4 دوره ای شیمی درمانی به بیمار داده شده است.

درمان-سرطان-بیضه

شیمی درمانی تکمیلی (ادجونت): اصطلاح درمان تکمیلی یا ادجونت به درمان ضد سرطانی که بعد از جراحی به منظور از بین بردن باقی مانده های سلول های تومورال در بدنیا میکرومتاستازها انجام می شود، گفته می شود. درمان تکمیلی شانس عود سرطان را کاهش و شانس بقا بیمار را افزایش می دهد. در نتیجه درمان تکمیلی نقش مهمی را در طول درمان ایفا می کند.

شیمی درمانی در سرطان بیضه: شیمی درمانی گاهی به افرادی که سرطانشان در مراحل پایین است داده می شود. مردانی که در مراحل بالای سرطان بیضه قرار دارند و کسانی که بعد از رادیوتراپی (پرتودرمانی) عود مجدد بیماری را داشته اند، معمولا تحت دو دوره شیمی درمانی قرار می گیرند.

جراحی و برداشت غده های لنفاوی

شایع ترین ناحیه گسترش سرطان بیضه غده های لنفاوی خلف صفاق در ناحیه شکم (که به آن ها گره های لنفاوی رتروپریتوئن می گویند) می باشد. گاهی برای بیمار، جراحی و برداشتن این غدد لنفاوی توصیه می شود. جایگزین هایی هم برای RPLND  وجود دارد؛ مثل:معاینه های فیزیکی و انجام سی تی اسکن در فواصل معین (مراقبت های هوشیارانه و گوش به زنگ) دوره ای درمانی کوتاه شیمی درمانی، یا در مورد مبتلایان سمینوما رادیوتراپی با دز پایین صورت می گیرد. در کل برای درمان و تشخیص سرطان بهتر است که به کلینیک درمان سرطان مجهز مراجعه شود.

برچسب گذاری توسط , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =